Unge friidrettsutøvere fra Herøy, Dønna og Løkta var med i Ranalekene i helga. Ranalekene 2013 ble arrangert på Sagbakken stadion lørdag og søndag. (Foto: Gøran Opanashchuk, HA)


Drøyt 60 deltakere fra Herøy IL, Dønna FIK, Løkta IL, Bodø FIK, IK Tjalve og arrangørklubben Rana FIK var med.

- Det var en del resultater verdt å merke seg, sier Jan Ankervold i arrangørklubben.

Han nevner Eskild Brennmo IK Tjalve MJ22 høyde 1,94, Tobias Sommernes Rana FIK MJ 19 Spyd 48,87, Kristian Steffensen Bodø FIK G-14 600m 1.35,0 og høyde 1,65, Helen Strand Rana FIK J-16 100m 12,8 og 200m 27,27 og Vilde Gjesbakk Rana FIK J-17 100m m 12,1 og 200m 26,6.

- Dessuten var det fine sleggesresultaer av kastere fra Løkta IL, legger han til.

Allsidig

18 år gamle Tobias Sommernes er en av de mest allsidige idrettsutøverne i Rana. Han driver med tikamp i friidrett, i tillegg til turn og snowboard.

I helga var han en av deltakerne i Ranalekene og denne uken reiser han videre til Strynefjell, for å delta i NM i snowboard!

- Jeg har alltid holdt på med mye, og alt er artig. Jeg er ikke klar for å velge ennå, sier Sommernes, vel vitende om at de fleste på hans alder som har deltatt i mange idretter har tatt et endelig valg.

Nylig deltok Sommernes på NM i mangekamp, det kom litt for tidlig i sesongen til at han sier seg fornøyd, men han har mye å se fram til på friidrettsbanen.

- Junior-NM og UM er nok de to største, men det er også NNM i Narvik om to uker, sier Sommernes.

Problemer med tidene

Det var nydelige forhold begge dagene, litt varmt, men problemer med tidtakersystemet gjorde det til en utfordring på lørdag.

Ildsjelden Jan Ankervold sier at Rana friidrettsklubb per nå ikke er fristet til å ta på seg større stevner, selv om de for bare få år siden fikk nytt dekke på Sagbakken.

- Vi er litt skjøre på bekvemmeligheter. Vi har søkt kommunen om å få sette opp en ny speakerbu. Den vi har i dag er på skyggesiden og er også herpet en del, sier Ankervold, som ønske seg en speakerbu ved klubbhuset.

Resultater av lokale utøvere:

40m :
J-8: Anine Jakobsen, Herøy, Oda Kilvær, Herøy
J-9: Tora Olsen Skage, Herøy
G-8: Oliver Håland, Herøy
G-9: Gaute Bringsli, Herøy, Børge Håland, Herøy, Julian Hansen, Herøy
60m:
J-10: Ingrid Kilvær, Herøy, Ida Olsen-Dahle, Herøy, Dilana Holstad, Herøy
G-10: Henrik Jørgensen, Herøy, Patrick Gullesen, Herøy
J-13:
1. Sara Mikalsen, Løkta 9,4
2. Ann Elisabeth Bakke, Løkta 10,6
G-13:
1. Marcus Hanssen, Herøy 9,3
J-14:
4. Victoria Lorentzen, Dønna 9,6
600m:
G-8: Henrik Jørgensen, Herøy
J-9: Tora Olsen Skage, Herøy
G-9: Gaute Bringsli, Herøy, Børge Håland, Herøy, Julian Hansen, Herøy
J-10: Ingrid Kilvær, Herøy, Ida Olsen-Dahle, Herøy
G-10: Henrik Jørgensen, Herøy, Patrick Gullesen, Herøy
J-13:
1. Sara Mikalsen, Løkta 2,07
G-13
1. Marcus Hanssen , Herøy 1,57.5
Slegge:
J-12 (3 kg)
1. Alva Øvreeide, Løkta 16,63
2. Helle Løkås, Løkta 15,20
J-13 (3 kg)
1. Sara Mikalsen, Løkta 22,65
Kule:
G-9 (2 kg)
Børge Håland , Herøy, Julian Hansen, Herøy
G-10 (2 kg)
Henrik Jørgensen, Herøy
J-12 (2 kg)
1. Alva Øvreeide, Løkta 6,69
2. Helle Løkås, Løkta 5,90
G-12 (3 kg)
1. John Magnus Tangen, Løkta 7,78
J-13 (3 kg)
1. Sara Mikalsen, Løkta 8,42
Lengde:
J-8: Anine Jakobsen, Herøy, Oda Nilsen, Herøy
G-8: Oliv: Tora Skage, Herøy
G-9: Børge Håland, Herøy, Julian Hansen, Herøy
J-10: Ingrid Kilvær, Herøy, Ida Dahlen, Herøy, Dilana Holstad, Herøy
G-10: Henrik Jørgensen, Herøy, Patrick Gullesen , Herøy
J-13
1. Sara Mikalsen, Løkta 3,63
G-13
1. Marcus Hanssen, Herøy 4,04
J-14
3. Victoria Lorentzen, Dønna IL 3,60
300 m:
G-9: Børge Håland , Herøy, Julian Hansen, Herøy
60 m hekk
G-10: Henrik Jørgensen, Herøy
G-13:
1. Marcus Hanssen, Herøy 13,7
Høyde:
G-9: Børge Håland, Herøy, Julian Hansen, Herøy
J-12
4. Helle Løkås, Løkta 0,90
G-12
4. Jon M. Tangen, Løkta 1,10
J-13
1. Sara Mikalsen, Løkta 1,20
2. Ann E. Bakke, Løkta1,00
G-13
1. Marcus Hanssen , Løkta 1,20
J-14
1. Viktoria Lorentzen Dønna IL 1,10
Slegge:
J-12 (2 kg)
1. Helle Løkås, Løkta 21,29
2. Alva Øvereide, Løkta 19,33
J-13 (2 kg)
1. Sara Mikalsen , Løkta 26,50
2. Ann E. Bakke, Løkta 17,71